Bierzemy 20000 złotych na okres 4 lat.

Wysokość oprocentowania nominalnego i prowizji.

Każdy kredytobiorca zanim zdecyduje się na konkretną propozycję zobowiązania kredytowego powinien sprawdzić kilka ofert i je ze sobą porównać. Dzięki takiemu porównaniu ma szansę na wybranie najlepszej z ofert. W celu znalezienia najlepszego zobowiązania kredytowego na kwotę 20 tysięcy złotych z okresem kredytowania wynoszącym 4 lata sprawdzimy dwie ciekawe propozycje w dwóch różnych bankach. Pierwsza oferta to pożyczka gotówkowa oferowana przez Bank Millennium, zaś druga z ofert to propozycja pożyczki w T-Mobile Usługi Bankowe. Pierwszym parametrem na jaki każdy potencjalny kredytobiorca zwraca uwagę jest wysokość oprocentowania nominalnego. Wskaźnik ten mówi ile przyjdzie nam zapłacić z tytułu odsetek od kwoty jaką pożyczyliśmy. W przypadku naszych dwóch pożyczek różnica w oprocentowaniu nominalnym nie jest bardzo duża. Oprocentowanie nominalne pożyczki w Banku Millennium wynosi 7,99% w skali roku, zaś w T-Mobile wynosi 8% w skali roku. Parametrem jaki pokazuje koszt kredytu jest prowizja jaką bank nalicza za udzielenie nam kredytu. Bank Millennium tytułem prowizji nalicza 9,99% kwoty zobowiązania, zaś T-Mobile nieco więcej bo 10% kwoty pożyczki.

Kwota kredytu i okres kredytowania.

W wyborze konkretnej oferty zobowiązania bardzo często przeważa dostępna kwota kredytu. Oba banki minimalnie pożyczają 1000 złotych. Kwota maksymalna jaką możemy zaciągnąć w Banku Millennium wynosi 150 tysięcy złotych, zaś w T-Mobile jest o 50 tysięcy złotych wyższa. Kredytobiorcy patrzą również na dostępny okres kredytowania. Na dłuższy, bo wynoszący 120 miesięcy możemy liczyć w T-Mobile Usługi Bankowe. W Banku Millennium zobowiązanie możemy rozłożyć na maksymalnie 84 miesiące. Rachunek osobisty w żadnym z banków nie jest potrzebny, aby można było zaciągnąć w nim pożyczkę gotówkową. Bank Millennium wymaga od swoich klientów przedstawienia oświadczenia o zarobkach, które nie będzie konieczne w T-Mobile. Każdy z banków jest otwarty na podjęcie z klientami negocjacji odnośnie wielkości oprocentowania pożyczki. Co ważne pożyczkę w obu przypadkach możemy spłacić przed czasem bez ponoszenia z tego tytułu żadnych konsekwencji finansowych. Bardzo ważnym, jak nie najważniejszym parametrem na jaki każdy kredytobiorca powinien zwracać uwagę jest wysokość RRSO. Jest to Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania. Wskaźnik ten informuje nas ile ten kredyt w rzeczywistości będzie nas kosztował. Na RRSO składa się nie tylko kwota odsetek i wysokość prowizji, ale również wszelkie inne koszta związane z uruchomieniem tego kredytu. Sprawdźmy jakie koszta wiążą się w przypadku każdej z ofert dla kredytu na kwotę 20 tysięcy złotych z okresem kredytowania wynoszącym 4 lata. Pożyczka gotówkowa oferowana przez Bank Millennium generuje RRSO w wysokości 13,85%. Raty pożyczki jakie przyjdzie nam spłacać będą po 536 złotych miesięcznie. Do spłacenia w banku będziemy mieć kwotę 25772,75 złotych, tym samym ta pożyczka będzie nas kosztowała 5772,75 złotych. Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania w przypadku oferty T-Mobile Usługi Bankowe jest nie wiele wyższa niż w Banku Millennium i wynosi 13,86%. tutaj będziemy płacić raty miesięczne po 537 złotych. Całkowita kwota jaką spłacimy w banku to 25780,05 złotych. Kredyt będzie nas kosztował 578,05 złotych. Różnica w kosztach obu zobowiązań jest niewielka i wynosi około 8 złotych na korzyść Banku Millennium. Obydwie z ofert są równie opłacalne i kredytobiorca może wybrać obojętnie którą. Różnica w kosztach zobowiązań jest mało istotna,

Jak znaleźć tani kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to prosty i szybki sposób na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Wnioski rozpatrywane są względnie szybko i równie szybko gotówka wpływa na nasze konto. Najważniejsze jednak aby wybrać kredyt najbardziej dla nas korzystny. Reklamy kredytów gotówkowych atakują nas z każdej strony: w radiu, telewizji, w prasie, a nawet na bilbordach. Jednak najlepiej reklamowany kredyt gotówkowy wcale nie musi być tym najtańszym. Hasła reklamowe zapewne zachęcają, jednak trzeba się zagłębić w szczegóły oferty i sprawdzić gdzie tkwi haczyk.

Gdzie szukać informacji?

Aby znaleźć najbardziej optymalny kredyt gotówkowy trzeba poświęcić nieco czasu i przeanalizować oferty co najmniej kilku banków. W dobie internetu jest to coraz prostsze. Można skorzystać z kalkulatorów, porównywarek kredytów, czy też rankingów kredytów gotówkowych. Jednak najpewniejsze informacje uzyskamy w samym banku. To właśnie bank ma obowiązek udostępnienia klientowi formularza informacyjnego, który zawiera wszystkie dane na temat kredytu. W formularzu tym znajdują się wyszczególnione wszystkie koszty kredytu, a także są szczegółowo opisane produkty dodatkowe do kredytu. Wśród tych produktów znajdują się na przykład konta osobiste, ubezpieczenie kredytu, oraz wszelkie dodatkowe opłaty które może pobrać bank na przykład za wysłanie upomnienia gdy nie zostanie zapłacona miesięczna rata.

Najważniejsze RRSO.

Stopa RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to najważniejszy wyznacznik atrakcyjności kredytu. Jest to wyrażony w procentach całkowity koszt kredytu uwzględniający prowizję, marżę i wszelkie dodatkowe opłaty. Nie są natomiast uwzględniane koszty produktów dodatkowych, które jednak są wymagane przez bank na przykład różnego rodzaju ubezpieczenia. W przypadku porównywania kilku kredytów bierzemy pod uwagę właśnie RRSO, a nie nominalny koszt kredytu, który najczęściej jest podawany w reklamach, prospektach i ulotkach.

Historia kredytowa.

Zanim bank wyrazi zgodę na przyznanie kredytu, musimy spełnić pewne formalności, które w większości banków są bardzo podobne. Na pewno każdy bank sprawdza historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej, czyli BIK. BIK zawiera wszystkie dane o naszych zobowiązaniach, ile posiadamy kredytów, czy są spłacane w terminie, jakiej są wysokości itp. Dane w BIK są przetwarzane od momentu zaciągnięcia aż do zakończenia okresu kredytowania. Jeśli jednak wyrazimy zgodę na przetwarzanie danych osobowych, to również po spłacie zobowiązania banki mogą mieć dostęp do naszych danych. Jest to o tyle dobre, że banki wolą kredytobiorców, których historię kredytową można bez problemu sprawdzić w BIK. Dzięki temu bank oceni naszą zdolność kredytową i sprawdzi historię kredytowania. Jeżeli wszelkie zobowiązania były przez nas spłacane w terminie to wówczas bank postrzega nas jako rzetelnych klientów, którym można przyznać kredyt.

Kredyt gotówkowy to na pewno atrakcyjna forma pozyskania gotówki na dowolny cel. Jeśli przed podjęciem decyzji jaki kredyt wybrać zrobimy rekonesans wśród kredytów dostępnych na rynku, jesteśmy w stanie znaleźć kredyt, który będzie przystępny i stosunkowo tani. Oczywiście zawsze trzeba ponieść pewne koszty, ale jeśli zaznajomimy się z ofertami dostępnymi na rynku to jesteśmy w stanie ograniczyć je do minimum. Kredyt gotówkowy daje nam wiele możliwości. Możemy go przeznaczyć na nowy samochód, wakacyjny wyjazd, czy też zakup komputera. Dla banku nie ma znaczenia na co przeznaczymy gotówkę z kredytu, ważniejsze jest to aby raty były spłacane w terminie.

Kredyt gotówkowy – minimum formalności, szybka decyzja

undefined

Nim podejmie się decyzje o kredycie gotówkowym i wybierze ofertę dopasowaną do potrzeb warto przygotować się wcześniej i zapoznać z cała procedurą udzielania kredytu. Wiedza ta pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek i przygotować się na wszelkie ewentualności i wymogi ze strony pracowników banku. Odpowiednie przygodnie znacząco przyspieszy okres oczekiwania na decyzje i moment, gdy kredyt gotówkowy znajdzie się na koncie zainteresowanej osoby. I choć procedury mogą się od siebie różnić w zależności od polityki banku, to są pewne stałe elementy i oczekiwania, które są podstawą do udzielenia kredytu.

Kredyt na dowód osobisty – minimum formalności

Dowód osobisty jest do podstawowy dokument, bez którego otrzymanie kredytu gotówkowego nie jest możliwe. Jest on wymagany przy podpisaniu wszelkich umów bankowych. Zdarza się, że niektóre banki wymagają w celu potwierdzenia tożsamości klienta jeszcze drugiego dokumentu, którym może być paszport czy prawo jazdy. W przypadku, gdy o kredyt ubiegają się obcokrajowcy banki wymagają przedstawienia ważnego paszportu oraz aktualnej karty pobytu - w przypadku ich braku lub stwierdzenia pewnych nieprawidłowości przyznanie kredytu jest niemożliwe.

Bardzo wiele banków ma w swojej ofercie również produkt jakim jest kredyt na dowód. Do jego otrzymania wystarczy tylko i wyłącznie dokument tożsamości. Otrzymanie takiego kredytu gotówkowego oznacza minimum formalności i zazwyczaj udzielany jest klientom trwale związanym z bankiem. W innym wypadku udzielane kwoty kredytu na odwód są bardzo niskie. Taka forma kredytu dostępna jest także przez Internet, co sprawia, że jego otrzymanie jest jeszcze bardziej łatwiejsze.

Duże znaczenie ma historia kredytowa

Każdy klient, który stara się o kredyt w banku musi mieć świadomość, że bank przed podjęciem decyzji sprawdzi jego historie zadłużenia w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Instytucja jaką jest BIK ta gromadzi wszystkie informacje na temat problemów ze spłatą poprzednich zobowiązań, jak również wiadomości pozytywne, którymi są wszelkie zobowiązania finansowe spłacane w terminie. Ta pozytywna weryfikacja jest szczególnie przydatna w momencie, gdy klient zamierza się ubiegać o większą gotówkę lub np., kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu. Nowoczesna technologia sprawia, że bank ma dostęp do tej historii online i potrzebne informacje uzyska w kilka minut od złożenia wniosku.

Czy zaświadczenie o dochodach jest potrzebne?

Obecnie, ze względu na wiele możliwości jakie daje Internet wiele banków decyzje się na udzielanie kredytów tylko wyłącznie na oświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Wraz z oświadczeniem klient podpisuje zgodę na weryfikację podanych danych u swojego pracodawcy. Na takie ułatwienie również przede wszystkim mogą liczyć stali klienci banku lub osoby, które wnioskują o niewielkie kwoty kredytu. W innym wypadku bank żąda przedstawienia potwierdzenia stałego zatrudnienia oraz średnich miesięcznych zarobków na odpowiednim druku.

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Własne mieszkanie to marzenie każdego z nas. Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkań na polskim rynku było jak na lekarstwo, aby móc cieszyć się własnymi czterema kontami trzeba było na nie długo oczekiwać bądź też w sprytny sposób wpłynąć na urzędników decydujących o ich przyznawaniu. Dziś sytuacja mieszkaniowa na polskim rynku wygląda zupełnie inaczej. Obecnie każdy może kupić sobie mieszkanie dokładnie takie o jakim marzył i w dowolnym miejscu. Jednak do takiej pełni szczęścia potrzebne sa nam środki finansowe i bardzo często to właśnie ta kwesta powstrzymuje nas przed kupnem mieszkania. Odpowiednia kwota może oznaczać setki tysięcy bądź więcej a o takich kwotach wielu polaków może tylko pomarzyć. Na ratunek przychodzą nam jednak banki które w dużej mierze ułatwiają nam pozyskanie odpowiedniej sumy pieniędzy na spełnienie tego marzenia. Aby otrzymać kredyt w banku musimy przede wszystkim wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Ze wsparcia banków często korzystają nawet osoby które dysponują odpowiednimi środkami finansowymi ale wolą przeznaczyć je na inny cel, a na zakup nieruchomości zaciągają kredyt hipoteczny który obecnie jest najkorzystniejszym kredytem na polskim rynku.

Zdolność kredytowa

W sytuacji kiedy planujemy kupno własnego mieszkania warto wiedzieć jakie kroki powinniśmy kolejno podejmować. Po pierwsze, najważniejszym elementem jest przekonanie banku że będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Inaczej mówiąc musimy udowodnić że posiadamy odpowiednią zdolność kredytową. Jak się okazuję w tym zakresie każdy bank może mieć wobec nas inne wymagania. Różnice te mogą wynikać ze sposobu obliczania zdolności kredytowej. Na zdolność kredytową wpływ ma przede wszystkim uzyskane dochody oraz aktualnie posiadane zobowiązania. Posiadając zdolność kredytową wiemy mniej więcej, że istnieje prawdopodobieństwo oraz przybliżenie na jaką kwotę możemy otrzymać kredyt, lecz nie jest to jeszcze stu procentowa pewność że kredyt otrzymamy.

Poszukując mieszkania dla siebie i swojej rodziny ważne jest aby na początek ustalić jaką kwotę bank będzie w stanie nam pożyczyć. Należy dodać do tego również nasze oszczędności jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na kupno mieszkania. Oszczędności te będą wkładem własnym bez którego dziś zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest już niemożliwe. Wysokość wkładu własnego wzrasta z roku na rok i w roku 2017 wysokość sięgnęła do 20 procent wartości nabywanego mieszkania. W roku 2014 wysokość ta sięgała zaledwie 5 procent.

Jak się okazuje dziś kupno mieszkania i otrzymanie od banku odpowiedniej kwoty kredytu nie jest wcale takie proste. Zasady udzielania kredytów hipotecznych zmieniają się z roku na rok i to niestety na gorsze. Obecnie największe problemy z otrzymaniem kredytu maja młodzi ludzie którzy dopiero rozpoczynają życie zawodowe i nie posiadają jeszcze odpowiedniej zdolności kredytowej, sa także odpowiedniej wysokości wkładu własnego. Na szczęście banki wychodzą naprzeciw tym problemom oferując w takich sytuacjach dodatkowe ubezpieczenia, które niestety wiążą się ze wzrostem raty kredytu.

Główne zasady zaciągania kredytów gotówkowych

Oferta kredytów gotówkowych jest bardzo rozbudowana. Kredyty krótkoterminowe odnajdziesz w bankach detalicznych, w prywatnych firmach pożyczkowych, na portalach pożyczek społecznościowych, u inwestorów instytucjonalnych. Umowa pożyczki jest powszechna. Możesz podpisywać podobne zobowiązania właściwie z każdym podmiotem. Jakimi zasadami jednak kierować się przy zaciąganiu kredytów gotówkowych, aby prawidłowo zabezpieczyć interesy gospodarstwa domowego?

Najważniejsze zasady przy zaciąganiu pożyczek gotówkowych

Pierwsza zasada dotyczy właściwego porównywania kredytów gotówkowych na szerokim rynku. Nie możesz zatrzymywać się tylko na ofercie banków detalicznych. To zbyt duże ograniczenie. W parabankach najczęściej masz do czynienia z większą elastycznością obsługi klienta, a także z indywidualnym rozpatrywaniem problemów ze zdolnością kredytową. Najszybciej i bardzo bezpiecznie porównasz kredyty gotówkowe na bazie wskaźnika rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). To wskaźnik widoczny w ustawie o kredycie konsumenckim. Następna zasada dotyczy zabezpieczenia własnych interesów i warunków podpisania umowy kredytowej. Trzeba ocenić wiarygodność parabanku lub innego pożyczkodawcy. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem strony Komisji Nadzoru Finansowego i tzw. listy ostrzeżeń. Nie wszystkie podmioty na rynku kredytowym podlegają odgórnym regulacjom. Parabanki funkcjonują zupełnie inaczej niż banki detaliczne. Udzielają tylko pożyczek, a nie pobierają depozytów, a przez to kontrola jest zdecydowanie ograniczona. W każdej umowie kredytowej warto rozpoznać koszty podstawowe, czyli odsetki nominalne, a także koszty pozaodsetkowe na czele z prowizjami, opłatami manipulacyjnymi, czy ubezpieczeniami i wydatkami na potwierdzenie zabezpieczenia kredytu. Przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego przeanalizuj uczciwie własną zdolność do spłaty zobowiązania w konkretnym terminie. Warto dopasować ratę miesięczną w wysokości, która umożliwi normalne funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Przy obniżaniu raty miesięcznej kredytu wydłużasz naturalnie umowę, przez co narażasz się na nieco większe oprocentowanie całkowite.

W razie problemów ze spłatą masz kilka dróg wyjścia

W razie problemów ze spłatą kredytu masz do dyspozycji kilka ciekawych narzędzi. To głównie wakacje kredytowe, aneks do obowiązującej umowy, ostatecznie ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dzięki wskazanym w artykule zasadom zaciągania kredytu gotówkowego unikniesz jednak podobnych kłopotów formalnych i ekonomicznych.

Karta kredytowa, czy tylko dobre strony?

undefined

Technika nieustannie może się rozwijać. Próbując dotrzeć do klienta jednostka banku jest w stanie zaproponować różnego rodzaju produkty. Wykorzystując je uda się oczywiście upraszczać życie. Przykładowo można spełnić marzenia dotyczące nowego samochodu, sprzętu RTV czy luksusowego mieszkania. Obecnie na rynku uda się odnaleźć co raz więcej nowych produktów bankowych. Do tych rozwiązań warto zaliczać kartę kredytową. Do jej korzystania warto oczywiście zaliczać odpowiedniego rodzaju plusy i minusy.


Karta kredytowa warto pojęcie jakie należy definiować jak coś niezależnego oraz samodzielnego. W przypadku chęci posiadania tego rozwiązania najbardziej przydatna rzecz dotyczy posiadania konto osobistego w poszczególnym banku. Pomimo tego uda się oczywiście zarządzać funduszem jaki nie będzie należeć do podmiotu. Wiadomą rzeczą jest to iż w okresie późniejszym niezbędna kwestia dotyczy zwrócenia do jednostki banku pożyczonej kwoty. Bardzo często klient wspólnie z bankiem może zdefiniować limit karty jaka może zostać w poszczególnym miesiącu wykorzystana. Podobnie sytuacja się ma co do kart debetowych ponieważ przy jej użyciu uda się dokonywać transakcji gotówkowych oraz bezgotówkowych.


Korzystne strony takiego rozwiązania mogą istnieć. Do nich należy zaliczać np. okres bezodsetkowy. Spełniając poszczególne warunki okaże się iż ten rodzaj karty to najtańszy kredyt jaki będzie dostępny na rynku. Dzieję się tak dlatego ponieważ oprocentowanie jest równe 0%. W przypadku okresu bezodsetkowego należy powiedzieć o tym iż bank nie będzie liczyć oprocentowania ani opłat dodatkowych. Jeśli chodzi o datę jego obowiązywania należy uświadomić sobie od dniach od 45 dni do 61. Kolejna korzyść dotyczy tego iż następować będzie wykorzystanie kwoty jakiej się fizycznie nie posiada. Kiedy będzie brakować jakiejś kwoty do zakupu nowego samochodu, a pensja za pracę nie będzie przychodzić przez dłuższy okres to warto pomyśleć o rozwiązaniu tego typu. Występować może oczywiście stworzenie pozytywnej historii kredytowej. Przy jej wykorzystaniu uda się w dość dobry sposób zabłysnąć w instytucji BIK. Karta kredytowa to również niekorzystne strony. Do nich należy oczywiście zaliczać duże oprocentowanie, spiralę zadłużenia, a także gotówkowe transakcje. Mieszcząc się w odpowiednim okresie bezodsetkowym nie należy się przejmować o dodatkowe koszty. W przypadku wystąpienia opóźnień to taki kredyt będzie na świecie najdroższy. Brak kontroli może również się pojawić w przypadku z niekontrolowanym użyciem karty kredytowej.

← Starsze wpisy